ALTIN 2.535,73
DOLAR 32,9196
EURO 35,8723
BIST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Demir, Çinko, D Vitamini, B Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi ve Tedavisi

24.02.2021
1.021
A+
A-
Demir, Çinko, D Vitamini, B Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi ve Tedavisi

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

Saç büyümesini desteklemek için vitamin kullanabilir miyim?
hangi vitaminlerin eksikliği saç dökülmesine neden olur?
D vitamini eksikliği ve saç dökülmesi
B vitamini eksikliği ve saç dökülmesi
E vitamini eksikliği ve saç dökülmesi
demir eksikliği ve saç dökülmesi
çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?
Diğer temel vitaminler
Diğer saç dökülmesi ilaçları
Reçetesiz satılan takviyeler

Saç büyümesini desteklemek için vitamin kullanabilir miyim?

Okurlarımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz ürünleri dahil ediyoruz. Bu sayfadaki bağlantılardan satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabiliriz. İşte sürecimiz.

13 temel vitaminin tamamını içeren dengeli bir diyet yemek saç sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

Hangi vitaminlerin eksikliği saç dökülmesine neden olur?

Tek tek vitaminlerin saçların daha hızlı büyümesini teşvik edebileceğini gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen, belirli vitaminlerdeki eksiklikler saç dökülmesine veya ince, kırılgan saçlara neden olabilir. Diyette her bir vitaminin yeterince tüketilmesi saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, aşağıdaki besin maddelerinin saç büyümesini nasıl destekleyebileceği konusunda çalışmalar yaptılar:

 • D vitamini
 • E vitamini
 • B kompleks vitaminleri

Bu makale, bu ve diğer vitaminlerin güçlü ve sağlıklı saçları nasıl destekleyebileceği hakkında bazı bilgiler sağlar.

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir:

Bir kişi genellikle dengeli beslenerek saç sağlığını koruyabilir.
D vitamini takviyesi, saç büyümesi ile doğrudan bağlantılı olmayabilir, ancak eksikliğin olması saç sağlığını etkileyebilir.

Bir 2019 incelemesi, D vitamini eksikliği ile alopesi areata arasında ciddi saç dökülmesine neden olabilecek bir bağlantı öneren kanıtlar buldu . İncelemedeki çalışmaların çoğu, alopesi areatalı kişilerde düşük D vitamini seviyeleri buldu. Alopesi areata, otoimmün bir durumdur.

İncelemeye göre, bazı araştırmalar alopesi areata semptomlarının düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerde daha şiddetli olabileceğini de öne sürüyor.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 55.929 kadından bilgi toplayan 2016 çalışmasının yazarları, toplam D vitamini alımı ile alopesi areatada saç dökülmesi arasında güçlü bir bağlantı bulamadı. Ayrıca D vitamininin saçların yeniden uzamasına neden olabileceğini gösteren çok az kanıt vardır.

Bazı araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin, kadınlarda en yaygın saç dökülmesi türü olan kadın tipi saç dökülmesi ile ilişkili olabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, bu potansiyel bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

D vitamininin saç büyümesi için potansiyel faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması da gereklidir.

Daha detaylı bilgi için saç ekimi sonuçları forum sitesine üye olunuz ve bilgi isteyiniz.

Yeterli D vitamini almak:
Diyet Takviyeleri Ofisi, yetişkinlerin günde 600 uluslararası birim (IU) veya 15 mikrogram (mcg) D vitamini almasını önermektedir .

Bununla birlikte, birçok uzman, bu günlük tavsiyenin, optimal kan seviyelerine ulaşmak için muhtemelen çok düşük olduğu konusunda hemfikirdir ve çoğu uzman, mililitre başına 30 ila 60 nanogram (ng / ml) arasında olduğu konusunda hemfikirdir .

Kişiler, doktorlarından kan testi isteyerek D vitamini düzeylerini ve eksik olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Çok az yiyecek önemli miktarda D vitamini içerir, ancak aşağıdaki yiyecekler en iyi kaynaklar arasındadır:

 • Somon veya kılıç balığı gibi balıklar
 • Mantarlar
 • Yumurta sarısı
 • Kuvvetlendirilmiş portakal suyu
 • Takviye edilmiş süt
 • Vücudun D vitamini üretmesini sağladığı için güneşe maruz kalmak da önemlidir. Ancak, zamanla çok fazla güneşe maruz kalma ciltte hasara yol açabileceğinden, insanlar güneş kremi kullanmayı unutmamalıdır.

D vitamini takviyeleri satın alınabilir çevrimiçi , ancak bir kişi herhangi bir vitamin almadan önce her zaman doktoruna danışmalıdır.

Bununla birlikte, D vitamini takviyeleri nispeten güvenlidir ve toksisite son derece nadirdir.

Bununla birlikte, çok yüksek dozlarda D vitamini almak, ciddi komplikasyonlara neden olabilecek toksisiteye yol açabilir. Aşırı yüksek bir doz 50.000 IU’nun üzerinde veya kandaki D vitamini seviyeleri 150 ng / ml’den yüksek olduğunda olacaktır .

D vitamini toksisitesi vakaları tipik olarak uygunsuz dozlama ile ilişkilidir. Sorunları önlemek için, bir kişi doktorundan D vitamini seviyelerini test etmesini ve uygun bir doz önermesini istemelidir.

Yağ içeren bir yemekle D vitamini almak, bu vitaminin emilimini artıracaktır.

Demir eksikliği ve saç dökülmesi nedenleri:

Saç köklerinde bir miktar ferritin (demir) depolanır. Birisi saçını kaybettiğinde ferritin kaybının meydana geldiği varsayılmaktadır. Ancak ferritin kaybı süreci, bir kişi saç dökülmesi sorunları yaşamadan önce gerçekleşebilir.

Vücudunuzdaki demir miktarı azaldığında, ferritini saç köklerinizden ve bir hastalıkta vücut için daha az hayati olan diğer kaynaklardan “ödünç alabilir”.

Gıdalardan veya besin takviyelerinden yeterince demir almanız önemlidir, böylece vücutta yeterli ferritin de olur. Demir eksikliğinin yanı sıra , düşük ferritin seviyelerine aşağıdakiler de neden olabilir:

 • Önemli kan kaybı
 • Çölyak hastalığı
 • Çölyaksız gluten intoleransı
 • Vejeteryan veya vegan diyetleri
 • Hipotiroidizm (düşük tiroid)
 • Adet
 • Gebelik

Eksik ferritinin (demir) belirtileri nelerdir?

Düşük ferritine sahip olmak vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinin yapımındaki rolüne müdahale eder. Kırmızı kan hücreleri, vücudunuz boyunca oksijen transferi için önemlidir. Yeterli kırmızı kan hücresi olmadan organlarınız ve ana sistemleriniz o kadar etkili çalışmaz.

Eksik ferritin belirtileri, demir eksikliğine benzer ve saç dökülmesi yalnızca bir işarettir. Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Baş dönmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Kulaklara vurmak
 • Kırılgan tırnaklar
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Huzursuz bacaklar

Ferritin ve tiroidiniz

Saç dökülmesi, genellikle vücudunuzun normalden daha düşük miktarda tiroid hormonu üretmesine neden olan bir durum olan hipotiroidizmin ilk belirtilerinden biridir. Ek olarak, tiroid hormonu eksikliği genel halsizliğe, kuru cilde ve soğuk intoleransına neden olabilir. Kilo alımı da yaygındır.

Bazı hipotiroidizm vakalarında, saç dökülmesi doğrudan tiroid hormon eksikliğine bağlı olmayabilir, bunun yerine demir eksikliğine bağlı olabilir. Bu da düşük ferritin ve hipotiroidizmin aynı anda oluşmasına neden olur.

Vücutta yeterince ferritin depolanmadığında, tiroidiniz yeterince tiroid hormonu üretemez.

Başka bir olası senaryo, “klasik” hipotiroidizm semptomlarının olması, ancak normal tiroid seviyesi aralığında test edilmesidir. Bu başınıza gelirse, doktorunuzdan ferritin seviyenizi kontrol etmesini isteyin.

Ferritin ve saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesini ferritin ile tedavi etmenin en iyi yolu demir seviyenizi artırmaktır. Yeterince demir açısından zengin yiyecekler (karaciğer ve sığır eti gibi) yemiyorsanız, doktorunuz sizinle takviye alma konusunda konuşabilir.

Et, bitki bazlı gıdalardan daha yüksek seviyelerde demir içerirken, tam tahıllar, kuruyemişler ve baklagiller yemekten yine de biraz demir alabilirsiniz. Yeme C vitamini açısından zengin ve demir açısından zengin gıdalar aynı zamanda da vücudun demir daha iyi absorbe yardımcı olabilir.

Gıda duyarlılığından şüpheleniliyorsa, doktorunuz kan testi veya eliminasyon diyeti önerebilir .

Gluten intoleransı, zayıf demir emiliminin olası nedenlerinden biridir ve daha sonra düşük ferritin ve saç dökülmesine neden olabilir.

D vitamini eksikliği saç dökülmesine bir başka olası bağlantıdır. Yeterince güneş aldığınızdan emin olun ve D vitamini bakımından zengin kaynakları yumurta, peynir ve yağlı balık gibi diyetinize dahil etmeye çalışın .

Çinko eksikliği saç dökülmesi yaşayan kişilerde de sıklıkla görülür. Çinkoyu etlerde, tam tahıllarda ve süt ürünlerinde bulabilirsiniz.

Ferritin ve saç dökülmesinde başarı oranları

Saç dökülmeniz düşük ferritin ile ilgiliyse, altta yatan demir eksikliği tedavi edildikten sonra saçınız yeniden uzamalıdır. Yine de saçların yeniden çıkması birkaç ayı bulabilir, bu yüzden sabır çok önemlidir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe herhangi bir saç uzatma tedavisi kullanmaktan kaçının. Çok miktarda saç dökülmesi için minoksidil (Rogaine) yardımcı olabilir.

Bir çalışma Menopozal olmayan kadınların% 59’unda aşırı saç dökülmesi yaşayanların yüzde 59’unda demir eksikliği olduğunu buldu. Bu gibi durumlarda, vücudunuzda daha fazla ferritin depolanmasını teşvik etmek için demir eksikliğini tersine çevirerek tüylerin yeniden uzaması mümkün olabilir.

Riskler ve önlemler

Doğru miktarda demir alımı genel sağlığınız için önemli olsa da, çok fazla demir ters etkiye sahip olabilir.

Düşük ferritininiz olsa bile, çok fazla demir almak sorunlu olabilir. Düşük ferritin ancak normal demir okumalarına sahip olmak da mümkündür.

Aşırı dozda demir (toksisite) belirtileri şunları içerebilir:

 • Karın ağrısı
 • Siyah veya kanlı dışkı
 • Kusma
 • Sinirlilik
 • Artan kalp atış hızı
 • Kan basıncında azalma
 • Aşırı demir dozu karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Hatta ölümcül bile olabilir. Bu nedenle, düşük ferritini tedavi etmek için önce doktorunuza sormadan herhangi bir demir takviyesi almamalısınız.

Doktorunuzun düşük ferritini teşhis edebilmesinin tek yolu kan testi yapmaktır. (Normalden yüksek ferritin seviyeleri normalde saç dökülmesine neden olmaz.)

Bazı koşullar vücudunuzun çok fazla demir depolamasına neden olabilir. Karaciğer hastalığı, hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid) ve iltihaplı durumlar bunun olmasına neden olabilir.

Diyet değişikliklerine rağmen alışılmadık miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, teşhis için doktorunuza gitmenin zamanı gelmiş olabilir.

Düşük ferritin suçlu olabilir, ancak herhangi bir takviye almadan veya yaşam tarzınızda başka önemli değişiklikler yapmadan önce durumun bu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Stres yönetimi, egzersiz ve düzenli uyku da saçınız üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir.

Takviye ve diyet değişikliklerinin işe yaraması için en az üç ay bekleyin.

Bu sürenin sonunda saç dökülmesinde herhangi bir iyileşme görmezseniz, doktorunuza ferritin ve demir seviyelerinizi tekrar test ettirmeniz gerekip gerekmediğini sorun.

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

Çinko, insan vücudunda bir eser elementtir (düşük konsantrasyonda ve çok az miktarda gerekli kimyasal element), ancak birçok biyokimyasal işlem için gereklidir. Çinkoya bağlı temel süreçlerden bazıları hücre çoğalması, hormon seviyelerinin üretimi ve korunması, protein sentezi ve vitaminlerin ve diğer minerallerin emilimini içerir. Vücuttaki çinko seviyesi vücudun metabolik ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğinde, bir çinko eksikliği durumu teşhis edilir. Çinko eksikliği veya hipozinkemi, elementin yetersiz beslenmesi veya emilim bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan bir besin eksikliğidir. Ayrıca böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, ishal, orak hücreli anemi, diyabet, kanser gibi belirli hastalık durumlarından ve hatta obeziteyi tedavi etmek için ameliyat olduktan sonra da neden olabilir.

A ve D vitamini eksikliklerinin çinko eksikliğinin önde gelen nedenleri olduğuna dikkat etmek önemlidir. Çinko eksikliğinin başlıca belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Diğer belirti ve semptomlar arasında ishal, deri lezyonları, sedef hastalığı ve kas kaybı yer alır. Aynı zamanda akne gelişiminde de rol oynar. Devam etmesine ve tedavi edilmemesine izin verilirse, çinko eksikliği iştahsızlık ve diğer iştah bozukluklarına, kilo kaybına, kelliğe, çocuklarda motor becerilerde ve bilişsel işlevlerde bozulmaya, hamile kadınlarda zatürre, dismenore ve gebelikte sıkıntıya neden olabilir. Çinko eksikliğine en yatkın kişiler arasında yaşlılar, anoreksikler, alkolikler, kısıtlı diyet uygulayanlar ve genel emilim bozukluğuna neden olan Crohn ve çölyak gibi hastalıkları olanlar bulunur.

Çinko eksikliği saç dökülmesi:

Vücudumuzda çinko almamızın birçok nedeni var. Bu nedenler şunlardır: Sağlıklı hücreler oluşturmak Hormonları düzenlemek Diğer besin maddelerinin emilimine yardımcı olmak Elbette çok fazla iyi şey her zaman iyi değildir ve bu çinko için de geçerlidir. Vücutta çok fazla çinkonun DHT (Dihidro testosteron ) seviyelerini yükseltebileceği yaygın bir korkudur . Tuhaf görünebilir, çünkü DHT seviyeleri yükselmesine rağmen üretim sınırlıdır. Çinkoyu DHT engelleyici olarak kullanmak etkili değildir. Çinko, hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur, bu da saç dökülmesini önlemede ve tedavi etmede bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biridir.

Çinko Dengesi
Tıpkı çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabileceği gibi fazla çinko da saç dökülmesine neden olabilir. Vücuttaki yüksek çinko seviyeleri sadece magnezyum ve demir gibi diğer temel minerallerin emilimini bozmakla kalmaz, aynı zamanda testosteron üretimini de teşvik eder . Diğer hormonal dengesizliklerle birlikte yüksek testosteron seviyeleri, saç incelmesine ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Öte yandan demir eksikliği, saç dökülmesinin tanımlanmış bir nedenidir. Bu nedenle, çinko eksikliği birden çok yoldan saç dökülmesine neden olduğu gibi vücuttaki fazla çinko da neden olur. Bir bakıma bu iyi bir haber çünkü çinkonun saç köklerinin büyümesi için çok önemli olduğu anlamına geliyor . Yüksek dozlarda çinko anajen ve her ikisi de inhibe ettiği rapor edilmiştir katajen saç büyümesinin aşamaları. En iyi çinko dengesini elde etmek için aşağıdakiler önemlidir:

Çinko Saç Dökülmesini Nasıl Önler
Çinkonun saç dökülmesini nasıl önlediğini anlamak için çinko eksikliğinin saç dökülmesine nasıl yol açabileceğini bilmek önemlidir. Bir teori, çinko eksikliğinin saç köklerinin protein yapısında değişikliklere yol açarak yapısal bütünlüğünün zayıflamasına yol açtığını ortaya koymuştur . Bu, yeni saçların olması gerekenden daha hızlı düşeceği anlamına gelir. Dahası, çinko yönünden zengin diyetlere uygulandığında saçları donuk, yaşlanan griden orijinal renklerine dönen insanlar da kaydedilmiştir. Başka bir çalışma, mineralin DNA ve RNA üretimindeki hayati rolü üzerine saçın yeniden büyümesinde çinkonun önemini ortaya koyuyor. Bu, saç büyüme döngüsünün gelişmiş bir anajen aşamasına yol açan folikül hücrelerinin verimli bir şekilde bölünmesi için bir gerekliliktir.. Ek olarak, çinkonun olumsuz enzimatik reaksiyonlara bağlı saç dökülmesini tersine çevirmedeki etkinliği, mineralin topikal uygulamasında gösterilmiştir.

B vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir:

B vitaminleri metabolizma ve sinir sistemi işlevi için gereklidir.

B kompleks vitaminleri, metabolizmanın düzenlenmesine ve merkezi sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur .

Birçok web sitesi ve güzellik uzmanı, B12 gibi popüler B vitaminlerinin saçı güçlendirmeye ve şekillendirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Aşağıdaki bölümler araştırmanın ne dediğine bakacaktır.

B kompleks vitaminleri
Araştırmacılar , B kompleks vitaminleri ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıya baktılar, ancak henüz bir bağlantı olduğunu doğrulamadılar.

B kompleks vitaminleri:

 • B1 veya tiamin
 • B2 veya riboflavin
 • B3 veya niasin
 • B5 veya pantotenik asit
 • B6 veya piridoksin
 • B7 veya biotin
 • B9 veya folat
 • B12 veya kobalamin

Diyetteki vitaminleri tüketmek en iyisidir. B kompleks vitaminlerinin bazı besin kaynakları şunları içerir:

 • Tam tahıllar
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Sığır karaciğeri ve kümes hayvanları gibi et
 • Balık
 • Bütün yumurtalar
 • Fasulye ve baklagiller
 • Fındık
 • Avokado

B vitaminleri suda çözünür, yani vücut bunları depolayamaz. Vücut, kullanmadığı her şeyi idrarla dışarı atar. Bu nedenle insanlar suda çözünen vitaminleri günlük olarak tüketmelidir.

Diyet kaynakları en iyisi olsa da, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için B kompleks takviyesine ihtiyaç duyabilir.

Eklemeyi gerekli kılan faktörler şunları içerir:

 • Yaşlılık
 • Sindirim sistemini etkileyen koşulların varlığı
 • Bitki bazlı bir diyetin ardından
 • Gebelik
 • Belirli ilaçların kullanımı

Bu faktörlerden herhangi birine sahip kişiler, belirli B vitaminlerinde eksiklik geliştirme riski daha yüksektir.

B12 vitamini
Bazı kaynaklar, B12 vitamininin saç sağlığında rol oynayabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, 2019 incelemesinde bahsedilen birkaç çalışma , B12 seviyelerindeki değişiklikler ile saç dökülmesi veya tutulması arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.

B12 eksikliği saç dökülmesine yol açabilse de araştırmalar, eksikliği olmayan kişilerin ek kullanarak saç uzamasını iyileştirebileceğini önermiyor.

Bununla birlikte, genel sağlık için yeterli miktarda B12 vitamini almak çok önemlidir. İyi B12 vitamini kaynakları arasında et, süt ürünleri ve diğer hayvansal gıdalar bulunur. Takviyeler de mevcuttur.

B12 eksikliğinin belirtileri arasında anemi ve yorgunluk yer alır.

Hastalık Önleme ve Sağlığın Geliştirilmesi Dairesi yetişkin günde vitamin B12 2.4 mcg almak olduğunu göstermektedir. Hamile insanların günde 2,6 mcg’ye ve emzirenlerin günde 2,8 mcg’ye ihtiyacı vardır.

Bazıları ilacın etkilerine müdahale edebileceğinden, takviyeleri denemeden önce daima bir doktora danışın.

B7 vitamini
Düşük B7 vitamini veya biotin seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir .

541 kadında yapılan bir 2016 araştırması, saç dökülmesi yaşayan katılımcıların % 38’inde biotin eksikliği buldu .

Araştırmalar , bu vitaminden yoksun kişilerde ek biyotinin saç büyümesi için faydalı olabileceğini gösterse de, sağlıklı biotin seviyelerine sahip kişilerde saç büyümesi için biotin takviyelerinin kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur.

B vitamini kompleksi çevrimiçi olarak satın alınabilir.

E vitamini

Araştırmacılar, E vitamini ve tokotrienol ile ilgili bazı çalışmalar yaptılar. E Vitamini, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören bir besindir.

Bir 2013 çalışması , alopesi areata hastalarının kanlarında, durumu olmayanlara göre önemli ölçüde daha düşük E vitamini konsantrasyonlarına sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, 2019 incelemesine göre tüm çalışmalar bu bulguları doğrulamıyor.

2010 yılında yapılan bir klinik araştırmanın sonuçları, tokotrienol takviyeleri kullanmanın alopesi hastalarının saç sağlığını iyileştirdiğini de bulmuştur. Bu takviyeler ayrıca saç dökülmesini önlemeye yardımcı oldu.

Bir kişi buğday tohumu, ıspanak, balık ve badem yiyerek diyetine E vitamini ekleyebilir.

Bazı insanlar, hücre yenilenmesini hızlandıracağına inanarak E vitamini yağını doğrudan ciltlerine veya saç derisine sürmeyi seçerler. Ancak bilimsel kanıtlar bunu henüz desteklemiyor.

E vitamini eczanelerde de mevcuttur ve kapsül formunda ve sıvı olarak çevrimiçi.

Bununla birlikte, yağda çözünen E vitamini ile aşırı takviyenin saç dökülmesine ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabileceğini belirtmekte fayda var.

Diğer temel vitaminler

D, B ve E vitaminlerinin saç üzerindeki etkileri hakkında çok az çalışma yapılmış ve daha da azı diğer temel vitaminlerin saç uzatma faydalarına bakmıştır.

Aşağıdaki liste, diğer bazı temel vitaminlere ve saçı nasıl etkileyebileceklerine bakar:

Multivitaminler: Bir multivitamin, tüm temel vitaminlerin diyet kaynaklarını tamamlayabilir. İyi bir vitamin kaynağı almak genel sağlığı iyileştirir ve ayrıca saçın korunmasına yardımcı olabilir. Multivitaminler çevrimiçi satın alınabilir.

C Vitamini: C vitamini eksikliğinin bir belirtisi tirbuşon kıllarıdır . Bu, C vitamininin saç dökülmesini önleyebileceğine dair kanıt olmamasına rağmen saç sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Kırmızı biber, yapraklı yeşil sebzeler ve turunçgillerin hepsi C vitamini sağlar. Çevrimiçi satın alınabilir.

A Vitamini: Retinol olarak da bilinen A vitamini saç sağlığına katkıda bulunur. Saç kırılmasını önleyen bir madde olan sebumun salgılanmasını destekler. A vitamini takviyeleri çevrimiçi satın alınabilir . Bununla birlikte, bazı araştırmalar , çok fazla A vitamini almanın saç dökülmesine neden olabileceğini bulmuştur.

Diyette besin dengesini korumak ve bilinen beslenme eksikliklerini desteklemek saç sağlığını desteklemenin en iyi yoludur.

Diğer saç dökülmesi ilaçları

Vitaminler ve diğer besinler saç sağlığı için önemlidir, ancak bazı evde bakım stratejileri de yardımcı olabilir.

Örneğin, 2017 yılında yapılan bir araştırma , stresin saç dökülmesine yol açabileceğini gösteren kanıtlar buldu.

Saç sağlığını korumak ve iyileştirmek için insanlar şunları yapabilir:

 • Saç jellerini kullanmayı, saçı fön ile kurutmayı ve ıslakken saçı fırçalamayı kesin.
 • Haftada en az 150 dakika orta-yoğun egzersiz yaparak stresi azaltın.
 • Günde altı ila sekiz bardak su için.
 • Sağlıklı, besleyici yoğun bir diyet uygulayın.
 • Diyete, saç ürünlerinin güvenliğine ve stres seviyelerine dikkat etmek, saçın gücünü ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Saçı sürekli olarak geri çekmenin veya belirli saç şekillendirme tekniklerini kullanmanın alopesi şiddetlendirebileceğini de unutmamak gerekir.

Reçetesiz satılan takviyeler

Birkaç takviye ve topikal jel, saç dökülmesini durdurmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Rogaine dahil olmak üzere bu ürünlerin çoğu aktif bileşen minoksidil içerir. Kortikosteroidler de yaygın içeriklerdir.

Bir rağmen 2019 yorum bu ürünlerin saç dökülmesi tedavisinde yararlı olabilir bulundu, bir kişinin ürünü kullanmadan durduktan sonra saç büyümeye devam edeceğini dair çok az kanıt vardır.

Ayrıca, Rogaine ve finasteride (Propecia) gibi saç uzatma ürünlerinin etkinliğine yönelik çoğu klinik denemenin erkek katılımcıları kullandığını belirtmek gerekir.

Besinleri tam gıdalardan almak her zaman en iyisidir. Pek çok vitamin ve mineral takviyesi belirli popülasyonlar için faydalı olabilse de, bu ürünleri, ürünlerini kalite ve saflık açısından bağımsız üçüncü taraflarca test ettiren saygın şirketlerden satın almak önemlidir.

Gerekliliği ve güvenliği sağlamak için diyet takviyesi almadan önce bir doktorla konuşmak her zaman en iyisidir.

Satın alınabilecek bir dizi ürün mevcuttur çevrimiçi , ancak herkes için işe yarayacağını doğrulayacak yeterli kanıt yok. İnsanlar paketteki talimatlara uymaya özen göstermelidir.

Görünüm:

Sağlıksız saçlar esnek ve parlak görünmek yerine donuk ve kırılgan görünebilir. Yamalar halinde dökülmeye başlayan veya parçalar halinde kopan saç, altta yatan bir sağlık durumunun belirtisi olabilir.

Sedef hastalığı , dermatit ve cilt kanseri saç dökülmesine neden olabilir. Diğer nedenler arasında erkek ve kadın tipi kellik, alopesi areata, stres ve bazı tıbbi tedaviler bulunur.

Hormonal ve genetik faktörler saç büyümesinde anahtar rol oynar ve bireysel vitaminlerin bunlardan daha etkili olma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, yüksek risk altındaki kişilerin beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan ek sorunları önlemelerine yardımcı olabilirler.

Saçın düzenli olarak kesilmesi, kırık uçları kaldırarak ve saç ağırlığını hafifleterek sağlıklı görünmesini de sağlayabilir. Bu, kafa derisinden büyüyen kökler üzerindeki etkiyi azaltabilir. Sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saç büyümesinin anahtarıdır.

Saç dökülmesi konusunda endişeleri olan kişiler, herhangi bir saç uzama sorununun nedenini belirlemek için bir dermatoloğu ziyaret edebilir. Dermatolog da çözümler önerebilecektir.

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.