ALTIN 2.535,73
DOLAR 32,9196
EURO 35,8723
BIST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Sigara ve Alkol Kullanımının Saç Ekimine Zararları

25.02.2021
694
A+
A-
Sigara ve Alkol Kullanımının Saç Ekimine Zararları

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

Alkol ve Sigara Kullanımının Saç Ekimine Etkisi

Saç ekimi diğer cerrahi işlemlere tam olarak benzemese de cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle saç ekimini etkileyen farklı faktörler vardır. Bu faktörleri kontrol altında tutmak başarı oranını artırmayı mümkün kılar. Saç ekimini etkileyen birincil faktör bireylerin alkol ve sigara bağımlılığıdır.

Alkol ve sigaranın insan sağlığına çok zararlı olduğu ve vücudun genel işleyişini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu etkiler nedeniyle saç ekimini de olumsuz etkiledikleri söylenebilir.

Alkol ve sigaranın saç ekimine olumsuz etkileri nelerdir? Tedavi ve iyileşme sürecini nasıl etkilerler?

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

Daha detaylı bilgi için saç ekimi sonuçları forum sitesine üye olunuz ve  bilgi isteyiniz.

Sigaranın Saç Ekimine Etkisi

Sigarada bulunan çok sayıda kimyasal madde insan sağlığı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu risklerden dolayı kişilerin farklı hastalıklara yakalanması ve tedavilere geç yanıt vermesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Saç ekimi işlemlerinde de benzer durumlar görülür. Sigara ile vücuda giren maddeler hücre yapısını etkiler ve bu hücrelere zarar verir. Vücuda partikül olarak giren bu maddeler, zamanla akciğerlerde ve solunum sisteminin diğer noktalarında birikir. Sonuç olarak etkisi uzun süre devam eder. Genelde sigaranın neden olduğu zarar böyledir. Saç ekimi durumunda düşünüldüğünde bu olumsuz yönler saç ekimini bir şekilde etkiler.Birincisi, sigaranın genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemesi ve vücut içindeki dengeyi bozması, yapılacak saç ekiminin başarı oranını düşürecektir .   Çünkü sağlıklı bir vücut, ekilecek greftleri daha etkili bir şekilde besleyebilecektir. Sigara içilmesi durumunda bu daha sınırlı olacaktır.

Sigara Saç Ekiminde İyileşme Dönemini Geciktirir

Sigaraya bağlı olarak kalp ritminde ve kan akış hızında çeşitli değişiklikler olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yavaş kan akışı, ekilen saçların yetersiz beslenmesi anlamına gelir. Bu da sonuçta iyileşme sürecini geciktirir ve kafa derisinde geçici de olsa daha fazla kabuklaşmaya neden olur.

Sigaranın en önemli etkilerinden biri bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Saç ekimi cerrahi bir işlem olarak düşünüldüğünde, bağışıklık sisteminin işlemden önce veya sonra görevini düzgün bir şekilde yapmasının çok kritik olduğu unutulmamalıdır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında çeşitli komplikasyon olasılığı yüksek olacaktır. Bu tür riskler daha da önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle operasyon öncesi veya sonrasında sigara içilmemelidir.

Alkol Tüketiminin Saç Ekimine Etkisi

Vücuda alınan herhangi bir maddenin olumlu veya olumsuz etkileri olacaktır. Alkol, olumsuz etkisi olan maddelerden biridir ve bu tüm sağlık kuruluşları tarafından kabul edilmiştir. Bu nedenle saç ekimi sırasında ve sonrasında alkol tüketimi başarı oranını düşürür ve sürecin iyileşme sürecini geciktirir.

Alkol, doğası gereği kanı sulandırır. Seyreltici etkiye sahip olmak saç ekimi sırasında görülecek kanamanın artması demektir. Alkol tüketmeyenlerin kanamaları daha düşüktür. Alkol tüketicilerinin daha fazla kanaması, uygulamayı zorlaştıracak ve bu da başarı oranını olumsuz etkileyecektir. Çünkü saç ekimi duruma göre uzun saatler sürebilen bir işlemdir. Süreç sırasında ufak bir zorluk tüm süreci etkileyebilir.

Alkol tüketiminin bir diğer olumsuz etkisi de ekilen greftlerin yeterince beslenmesini engellemesidir. Kanda bulunan alkol, faydalı maddelerin taşınmasını bir dereceye kadar sınırlar. Bu da özellikle başlangıçta beslenmesi gereken greftlerin zarar görmesi anlamına gelir.

Saç Ekimi Öncesi Alkol ve Sigara Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Alkol ve sigaranın bağımlılık yapan maddeler olduğu ve bırakmanın kolay olmadığı bilinmektedir. Ancak saç ekimi gibi önemli bir sürecin başarı oranını artırmak için tamamen terk edilmelidir. Bu mümkün değilse, bir ara dönem şarttır. Aksi takdirde yukarıda bahsedilen olumsuzlukların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Alkol ve sigaranın olumsuz etkilerinin ortadan kalkması için yaklaşık iki haftalık bir süre yeterlidir. Bu nedenle operasyondan 2 hafta önce sigara ve alkol tüketimi durdurulmalı veya askıya alınmalıdır. Bu sayede kan akış hızının normale dönmesi, kalbin düzgün çalışması ve kandaki seyrelmenin kaybolması mümkün olacaktır. Bu etkilerin daha net görünmesi için operasyondan 4 hafta önce durdurulması daha da iyi olacaktır.

SONUÇ

Saç ekimi öncesinde olduğu kadar sonrasında da sigara ve alkol tüketiminden kaçınmaya devam edilmelidir. Yani saç ekiminden hemen sonra sigaraya başlamak büyük bir hata olur. Böyle bir durum, iyileşme süreci üzerinde olumsuz bir etki anlamına gelir. Saç ekiminin ilk sonuçları için 2 ile 4 aylık bir süre gereklidir. Bu yüzden en iyi sonuç için bu dönemde sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Sağlığa zararlı olan bu alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek en doğru karar olacaktır.

SAÇ EKİMİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU SİTEDE...

www.sacekimiyorum.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.